Historia sztućców jest praktycznie tak długa, jak całej ludzkości. Wynika to przede wszystkim z tego, że człowiek pozbawiony jest naturalnych mechanizmów rozdzielania wszystkich pokarmów, dlatego musimy wspierać się dodatkowymi narzędziami. Dlatego w prehistorii stosowano ostre kamienie, później wykształciły się bardziej precyzyjne noże myśliwskie. Dopiero w XVIII wieku zestaw sztućców nabrał zbliżonej do obecnej formy. Dzisiaj podpowiadamy, jak układać sztućce na stole. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę!
Sztućce powinny być z tego samego zestawu
Jeśli zastanawiasz się, jak układać sztućce, warto zacząć od tego, że powinny to być noże, łyżki i widelce z tego samego kompletu. Liczba poszczególnych akcesoriów musi odpowiadać liczbie gości. Oczywiście są sytuacje, w których dopełnienie tego wymogu jest niemożliwe, ponieważ nie w każdym domu są bardzo obszerne zestawy tych samych sztućców. W takiej sytuacji powinny one nawiązywać do siebie stylem.
Zadbaj o czystość swoich sztućców
Estetyka w podawaniu posiłków jest bardzo ważna. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie sztućce były umyte i wypolerowane przed podaniem do stołu. Zacieki, fragmenty poprzednich potraw są tym, czego za wszelką cenę trzeba unikać. Brudna zastawa stołowa, nawet jeśli wykonana z najlepszych materiałów odstrasza i wywołuje niechęć do spożywania posiłku. Dlatego czystość noży, widelców, łyżek i łyżeczek to absolutne minimum dobrego smaku.
Jak układać sztućce? Odkryj najważniejsze zasady!
Ułożenie sztućców wpływa na odbiór całego posiłku oraz atmosfery. Jeśli popełnisz kilka podstawowych błędów, Twoi goście z pewnością to zauważą. Dlatego warto poświęcić chwilę na odpowiednie przygotowanie. Jak układać sztućce? Talerze razem z nożami, łyżkami i widelcami tworzą pewien komplet. W związku z tym, ułożenie talerza obiadowego, to azymut do ustawienia pozostałych naczyń. Jeśli na talerzu do dania głównego znajdują się również talerze do przystawek, wiesz, że będzie więcej niż kilka dań.
Jaka jest najprostsza do zapamiętania zasada układania sztućców? Na zewnątrz znajdują się akcesoria, których użyjesz w pierwszej kolejności. Im bliżej talerza, tym widelce, łyżki i noże będą używane później.
Ważne są również strony talerza, ponieważ po lewej stronie powinny znaleźć się wyłącznie widelce. Do dania głównego, ryb oraz przystawek. Po prawej stronie należy umieścić noże, razem z łyżkami. Na szczycie talerza ułóż sztućce do deserów. Odpowiednio widelec, a pod nim łyżeczka.
Ułożenie sztućców na koniec posiłków
Zasady savoir-vivre określają również, jak układać sztućce po zakończeniu posiłków. To szczególnie ważny sygnał dla kelnera, dlatego warto tutaj wspomnieć o tym elemencie. Skrzyżowanie widelca z nożem na środku talerza to znak dla obsługi, że jedzenie posiłku jest na chwilę przerwane, ale nie należy zabierać dania, ponieważ istnieje opcja dokładki. Gdy chcesz odłożyć posiłek na później, połóż sztućce prostopadle. Na koniec najważniejszy znak, czyli położenie noża i widelca w sposób równoległy, świadczy o podsumowaniu smacznego posiłku.