Nie wszyscy wiedzą o tym, że koce wełniane mają bardzo długą historię. Prawdopodobnie wykorzystywane były już wiele tysięcy lat temu. Wełna ceniona była przede wszystkim za swoją wyjątkową zdolność do utrzymywania ciepła. Dużą popularnością cieszy się także i dzisiaj. Czy rzeczywiście warto mieć w domu koc wełniany? Na jaki pled należy postawić?
Jakie zalety ma koc z prawdziwej wełny?
Wełniane koce niezmiennie od lat cieszą się na rynku dużą popularnością i trudno się temu dziwić. Wełna ma bowiem wyjątkowe właściwości. Doceniają ją osoby zmagające się z bólem kręgosłupa czy z zaburzeniami krążenia. Okazuje się, że wełna skutecznie zatrzymuje ciepło, co pozwala na ogrzanie bolących miejsc i poprawę krążenia krwi.
Dobry koc wełniany sprawdzi się świetnie w każdym gospodarstwie domowym. Posłużyć może jako efektowna narzuta na łóżko lub nakrycie na sofę. Nieoceniony będzie latem w czasie biwaków i pikników. Koce z prawdziwej wełny nie są tekstyliami zarezerwowanymi jedynie na jesień i zimę. Doskonale sprawdzają się zarówno w chłodne, jak i gorące dni. Latem zapewniają wbrew pozorom optymalną temperaturę.
Warto wspomnieć także o tym, że wełna bardzo dobrze przepuszcza powietrze i pozwala skórze swobodnie oddychać. Jej włókna mają świetne właściwości higroskopijne. Dlatego wełniane tkaniny nie wchłaniają potu. Zapewniają tym samym zdrowy i spokojny sen. Są idealnym wyborem dla alergików, co wynika z obecności lanoliny. Na powierzchni koca się gromadzą się roztocza i kurz.
Koc wełniany - czy warto go kupić? Jak wygląda jego pielęgnacja?
Wełniane koce spotkać można w wielu domach i mieszkaniach. Są one efektowne wizualne, funkcjonalne i bardzo wytrzymałe. Warto jednak o nie w odpowiedni sposób dbać. Czy jest to skomplikowane?
Wełny wbrew pozorom wcale nie trzeba często prać. Ma ona naturalną ochronę przed zabrudzeniami. Zazwyczaj wystarczy ją co jakiś czas przewietrzyć - najlepiej wtedy, gdy powietrze jest wilgotne. Taki zabieg skutecznie odświeża i regeneruje wełniane włókna.
Czasem zdarza się jednak, że koc z prawdziwej wełny ulegnie poważniejszemu zabrudzeniu. Co można w takiej sytuacji zrobić? Najlepiej oddać go do pralni w celu wyczyszczenia chemicznego na sucho. Ewentualnie pled można wyprać ręcznie lub w pralce automatycznej, ale z użyciem specjalnego programu przeznaczonego do wełny. Koc warto wcześniej złożyć w kostkę. Zakazane jest wirowanie naturalnej wełny. Warto natomiast sięgnąć po specjalne detergenty dedykowane do prania tego rodzaju tkanin. Wełnianych koców nie należy wyciskać.
Standardowe proszki do prania niestety często zawierają substancje, które mogą zniszczyć włókna wełniane. Lepiej też zrezygnować z różnego rodzaju odplamiaczy i wybielaczy. Pranie wełnianego pledu powinno trwać maksymalnie kilka minut. Suszyć należy go na płasko - z daleka od kaloryfera i unikając bezpośredniego światła słonecznego. Wieszanie koca z wełny w pozycji pionowej jest bardzo kiepskim pomysłem. To może doprowadzić do jego rozciągnięcia.
Trzeba także zdawać sobie sprawę z tego, że owcza wełna ulega z czasem procesowi filcowania, co jest zjawiskiem w 100% normalnym. Na pledzie pojawiają się więc charakterystyczne zmechacenia. Nie można ich jednak czesać i odrywać. Można natomiast sięgnąć po specjalną golarkę do swetrów.
Okazuje się dodatkowo, że wełniane tekstylia mogą zostać zniszczone przez mole odzieżowe. To niewielkie owady, które mogą naprawdę uprzykrzyć życie. Dlatego nieużywane koce wełniane dobrze jest przechowywać w szczelnych workach foliowych. W sklepach zaopatrzyć się też można w różnego rodzaju środki na mole. Owady te nie przepadają też za niektórymi zapachami np. goździków i lawendy.
Jak znaleźć dobry koc wełniany?
Koce wełniane to naprawdę doskonały wybór. Są one niezastąpione przede wszystkim zimą, ale przydać się mogą również latem. Stanowią przy okazji doskonałe uzupełnienie aranżacji wnętrza. Jaki koc z prawdziwej wełny wybrać dla siebie? Na co trzeba zwrócić w tym przypadku uwagę?
Z jakiej wełny powinien wykonany być koc?
Zacząć warto od wyboru rodzaju włókien, z których wykonany ma być dany koc. To od tego w dużej mierze zależą parametry użytkowe pledu. Okazuje się bowiem, że różne rodzaje wełny mają inne właściwości.
Osoby, które poszukują koców ciepłych, chroniących przed bardzo niskimi temperaturami, a jednocześnie przewiewnych, powinny zwrócić uwagę na pledy wykonane z wełny owczej, koziej lub wielbłądziej. Osoby, które szukają koca ciepłego i delikatnego dla skóry, powinny postawić na koce wykonane z wełny owczej merino lub z kaszmiru.
Delikatne i przyjemne w dotyku są poza tym wełniane koce z dodatkiem akrylu lub poliamid. Mają one naprawdę doskonałe właściwości cieplne. Za bardzo eleganckie uchodzą z kolei pledy wykonane z wełny merino, alpaki czy kaszmiru. Dla osób uczulonych na roztocza najlepszym wyborem są koce z wełny merino, której włókna pokryte są lanoliną. Skutecznie chroni ona włókna przed zaburzeniami, które są przyczyną alergii.
Dobry koc wełniany - wielkość i gramatura
Oczywiście bardzo duże znaczenie przy zakupie wełnianego koca ma jego wielkość. Jeśli pled ma pełnić funkcję narzuty na łóżko, musi być dość spory. Wymiary 160x200 cm powinny być w tym przypadku wystarczające. Do okrycia się w chłodne dni nadawać się będą także koce nieco mniejsze.
Warto też zwrócić uwagę na gramaturę koca. Na tej podstawie można ocenić to, czy będzie ciepły. Gramatura to parametr, który określa, jaka jest masa jednego metra danej tkaniny. Im jest wyższa, tym pled jest cieplejszy i grubszy. Koce wełniane przeznaczone typowo na zimę mają gramaturę sięgającą 450g/m2. Można je znaleźć w naszym sklepie internetowym.
W jaki sposób barwione są koce z prawdziwej wełny?
Niewiele osób zwraca na kwestię barwienia koca, a szkoda. Tymczasem pledy barwione są chemiczne lub za pomocą naturalnych barwników. Barwienie naturalne jest oczywiście rozwiązaniem lepszym, bo bezpieczniejszym dla ludzkiej skóry. Substancje chemiczne mogą z kolei uczulać i podrażniać.
Jak dopasować wełniany koc do aranżacji wnętrza?
Oczywiście na końcu nie można również zapominać o kwestii designu. Koc powinien pasować do aranżacji danego wnętrza, zwłaszcza gdy pełnić ma funkcję narzuty na łóżko czy sofę. Na szczęście ze znalezieniem odpowiedniego produktu nie powinno być większego problemu.
Wełniane koce dostępne obecnie na rynku utrzymane są w dość zróżnicowanej kolorystyce. Niektórzy preferują koce gładkie, ale bardzo dużą popularnością cieszą się też pledy pokryte wzorem kratki. Prawdziwym hitem od wielu lat są tekstylia wykończone uroczymi frędzlami.
Wełniane tekstylia mają zazwyczaj naturalne, ciepłe barwy. Odcienie brązu, beżu, szarości i ecru świetnie prezentują się nawet w małych pomieszczeniach. Nie przytłaczają całej aranżacji i nie pomniejszają optycznie wnętrza. Jasna, stonowana kolorystyka pledów z wełny doskonale wpisuje się w różne aranżacji - zarówno klasyczne, jak i nieco bardziej nowoczesne.
Koc wełniany - czy warto postawić na pled z wełny nowozelandzkiej?
Przez lata na rynku królowały koce wykonane ze zwykłej wełny owczej. Obecnie na popularności zyskują pledy z wełny merino, a więc wełny nowozelandzkiej. Czym się charakteryzują?
Wełna merino pozyskiwana jest tylko od owiec rasy merynos, które zamieszkują górskie tereny Nowej Zelandii. Panują tam bardzo trudne warunki atmosferyczne. Zimą temperatura spada do -20 stopni Celsjusza, a latem sięga 40 stopni Celsjusza. Owce merynosowe są przyzwyczajone do życia w takim klimacie, dlatego ich wełna jest wyjątkowa. Doskonale chroni przed silnym mrozem i dokuczliwymi upałami. Trudno więc dziwić się temu, że dużą popularnością cieszą się na rynku koce wykonane właśnie z wełny nowozelandzkiej.
Podstawową zaletą pledów z wełny merino jest ich świetna termoregulacja. Dodatkowo są one bardzo lekkie. Wełna nowozelandzka ma poza tym wysoką zdolność do pochłaniania wilgoci. Ta odprowadzana jest na zewnątrz, co zapobiega poceniu się skóry. Wełna merino nie pochłania zapachów z otoczenia i dlatego nie wymaga zbyt często prania. Jest przy okazji bakteriostatyczna. Nie gryzie i jest przyjemna w dotyku. Pod tym względem zdecydowanie wygrywa z tradycyjną wełną owczą.
Warto też wspomnieć o tym, że włókna wełny nowozelandzkiej są pokryte łuskami, które pozwalają na dobrą wymianę powietrza. Nie trzeba się więc martwić w tym przypadku efektem przegrzania. Koce z wełny tego rodzaju przez lata prezentują się jak nowe. Nie blakną i nie zmieniają swojego pierwotnego kształtu. Cechuje je zresztą odporność na działanie promieniowania UV.
Dobry koc wełniany - świetny pomysł na prezent
Koc jest świetnym pomysłem na prezent. Tego typu tekstylia sprawdzają się doskonale w każdym gospodarstwie domowym i z pewnością niejedna osoba doceni taki upominek. Musi być to jednak pled naprawdę wysokiej jakości. Przykładem są koce z prawdziwej wełny.
Do wyboru są pledy wykonane z różnych rodzajów wełny - merino, moheru czy kaszmiru. Tkaniny tego typu doskonale chłoną wilgoć, a jednocześnie zapewniają świetną cyrkulację powietrza. Zapewniają spokojny, zdrowy sen. Są polecane alergikom, bo nie rozwijają się w nich roztocza. Stanowią dobry wybór nie tylko na zimę, ale i na lato.
Dobrej jakości koce wełniane w chłodne dni przyjemnie ogrzewają, a w gorące przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać. Są odporne na zabrudzenia i się nie gniotą. Przez lata prezentują się nienagannie. Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że wełniane włókna mają pewne właściwości prozdrowotne. Poprawić mogą krążenie czy łagodzić bóle reumatyczne.
Wełna wykorzystywana jest do produkcji tekstyliów od tysięcy lat i prawdopodobnie nigdy się to nie zmieni. Ma bowiem wyjątkowe właściwości, z których wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą koców wełnianych - z wełny owczej i z wełny nowozelandzkiej. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie w naszym e-sklepie pled odpowiedni do swoich potrzeb.