
Niektórzy są zdania, że w każdym gospodarstwie domowym musi znaleźć się minimum jeden biały obrus. Trudno się z tym nie zgodzić. Biel od zawsze uważana jest za symbol elegancji i szyku. Białe obrusy sprawdzają się podczas najbardziej uroczystych okazji – rodzinnych imprez i świąt, ale także wystawnych kolacji czy wesel. Bez wątpienia warto więc mieć je zawsze pod ręką. Jakie są ich największe zalety? Jak należy o nie dbać, aby przez długi czas prezentowały się jak nowe? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.
Dlaczego warto mieć w swoim domu biały obrus?
Biały obrus jest zdecydowanie najbardziej elegancki. Barwa ta symbolizuje czystość i wykorzystywana jest podczas wielu ważnych okazji. To ona króluje podczas chrzcin, wesel czy świąt. Stół nakryty obrusem w kolorze białym prezentuje się zawsze bardzo efektownie.
Na jaką okazję nadaje się biały obrus? W zasadzie jest on bardzo uniwersalny, zwłaszcza że dobrać do niego można nakrycia i serwetki w dowolnym kolorze. Trudno o lepszą bazę do dekoracji. Na białym obrusie świetnie prezentują się np. kolorowe kwiaty czy świeczki.
Oczywiście są osoby, które rezygnują z białych obrusów na rzecz tekstyliów nieco bardziej kolorowych. Boją się bowiem ich zaplamienia. W praktyce z białej tkaniny wcale nie jest tak trudno usunąć plamy. Paradoksalnie często gorzej bywa w przypadku materiałów kolorowych, które lubią się odbarwiać.
Jak znaleźć idealny biały obrus? Na co trzeba zwrócić uwagę?
Okazuje się, że nie każdy biały obrus jest taki sam. Na co więc trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie, aby służył przez wiele lat?
Ogromne znaczenie ma przede wszystkim to, z jakiego materiału wykonany jest obrus. Do wyboru są m.in. obrusy lniane, bawełniane czy poliestrowe. Każda tkanina ma swoje zalety i wady. Sporą popularnością na rynku cieszą się tekstylia z lnu i bawełny, bo są to materiały naturalne, które zdecydowanie wracają do łask. W praktyce dobrze sprawdzają się też obrusy z poliestru, bo nie wymagają szczególnej pielęgnacji i zbyt mocno się nie gniotą. Mogą się jednak nieco elektryzować.
Nie można zapominać o kształcie i rozmiarze białego obrusu. Jeśli w domu jest stół rozkładany, warto zainwestować w dwa obrusy o różnej wielkości. Tkanina powinna bowiem nieco spadać z blatu – około 20 cm z każdej strony. Dlatego na stół 80x120 cm warto kupić obrus 120x160 cm. Na stoły prostokątne przeznaczone są inne nakrycia niż na stoły okrągłe, ale to chyba jest oczywiste.
Kolejną istotną kwestią jest design obrusu. Do wyboru są tkaniny zupełnie gładkie i wzorzyste. Te pierwsze są zdecydowanie bardziej eleganckie i uniwersalne. Sprawdzają się przy wielu różnych okazjach. Tekstylia we wzory często są utrzymane w konkretnej stylistyce lub przeznaczone na określone okazje, co nieco ogranicza ich zastosowanie.
Czym cechują się białe obrusy wykonane z naturalnych materiałów?
Nie bez powodu wciąż bardzo dużą popularnością na rynku cieszą się obrusy lniane i bawełniane. Tkaniny te mają naprawdę sporo zalet.
Białe obrusy z bawełny są bardzo wytrzymałe i niezbyt trudne do utrzymania w czystości. Wcale mocno się nie gniotą. Pod tym względem znacznie wygrywają z tekstyliami lnianymi. Wielokrotnie pranie im jednak oczywiście nie służy. Z czasem prezentować się mogą coraz gorzej.
Białe obrusy z lnu są również bardzo trwałe. Tylko z pozoru wydają się być mało wytrzymałe. Służyć mogą przez wiele lat. Zresztą len z każdym praniem prezentuje się coraz lepiej. Wcale nie jest łatwo go zabrudzić. Oczywiście lniane obrusy mają też swoje wady. Przede wszystkim mocno się gniotą. Dlatego na ogół dodaje się do nich włókna poliestrowe. Ciekawym rozwiązaniem są też tekstylia bawełniano-lniane.
Białe obrusy z tkanin syntetycznych i ich cechy charakterystyczne
Do wyboru są również białe obrusy wykonane z tkanin syntetycznych. Przykładem jest poliester. Tego typu tekstylia są stosunkowo niedrogie i naprawdę ładnie się prezentują. Nie sprawiają poza tym większych problemów w pielęgnacji, bo w zasadzie się nie gniotą. Niestety poliester lubi się elektryzować. Nie należy go prać w wysokich temperaturach, bo to prowadzi do jego zniszczenia. Podobnie jest w przypadku mieszanki poliestru z bawełną.
Co ważne, z białych obrusów poliestrowych plamy schodzą błyskawicznie. Dodatkowo zawsze zdecydować się można na zakup specjalnego obrusu plamoodpornego. Tego rodzaju produkt pokryty jest powłoką, która nie przepuszcza płynów. Te nie wnikają więc w głąb tkaniny, zatrzymując się na jej powierzchni.
Jaka gramatura białego obrusu to najlepszy wybór?
Warto pamiętać o tym, że przy zakupie białego obrusu czy innego typu tekstyliów domowych dość duże znaczenie ma także gramatura materiału, z którego są wykonane. To nic innego jak waga jednego metra kwadratowego danej tkaniny. Podaje się ją w gramach. Stosowna informacja często znajduje się w opisie produktu lub na jego metce.
Czasem spotkać się można z opinią, że im wyższa jest gramatura materiału, tym lepiej. Oznacza to bowiem lepszą jakość produktu. Tkaniny o wysokiej gramaturze są sztywne, ciężkie. Zbudowane są z gęstych włókien. Jednak nie sprawdzają się w przypadku wszystkich tekstyliów. Nie jest więc prawdą to, że materiały o niskiej gramaturze są kiepskie jakościowo. Sporo zależy od ich zastosowania. Jeśli biały obrus ma być wytrzymały i dość sztywny, warto wybrać produkt o gramaturze 250-300 g/m2.
Kiedy warto sięgnąć po biały obrus i z czym go łączyć?
Białe obrusy są idealnym wyborem dla miłośników klasyki. To tekstylia, które nigdy nie wyjdą z mody. Prezentują się niezwykle stylowo. Świetnie wyglądają na nich kolorowe naczynia czy sztućce.
Obrusy w kolorze białym wykorzystywane są zazwyczaj podczas specjalnych okazji. To właśnie one królują na weselach czy świątecznych stołach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wymagają regularnego prania. Muszą być bowiem zawsze idealnie czyste.
Jak dbać o biały obrus i czy jest to trudne?
Białe obrusy są niezwykle efektowne, ale nie jest niestety trudno je zaplamić. Zabrudzenia są też na nich doskonale widoczne. Jak zatem należy o nie dbać?
Zacząć trzeba zawsze od zapoznania się z metką danego produktu. Dzięki temu można dowiedzieć się, jak prać dany obrus. Niektóre tekstylia wymagają prania ręcznego, a inne można bez obaw włożyć do pralki automatycznej. Co ciekawe, nie wszystkie obrusy można wirować czy suszyć w suszarce bębnowej.
W przypadku zabrudzenia białego obrusu kluczem do sukcesu jest szybkie działanie. Plamę trzeba jak najszybciej sprać – jeszcze przed włożeniem do pralki. Do tłustych zabrudzeń wykorzystać można zwykły płyn do mycia naczyń.
Biały obrus, a może jednak biały bieżnik?
Warto pamiętać o tym, że stół nakryć można nie tylko białym obrusem, ale i białym bieżnikiem. Warto więc na początku wyjaśnić, czym w ogóle jest bieżnik.
Bieżnik to dość wąski kawałek ozdobnego materiału. Ma zazwyczaj 40-50 cm szerokości. Podobnie jak obrus pełni jednocześnie funkcję dekoracyjną i ochronną dla stołu. Częściowo zabezpiecza mebel przed zarysowaniami czy odbarwieniami.
Wiele osób jest zdania, że bieżniki są mniej eleganckie niż obrusy. Za to zdecydowanie wygrywają w tym zakresie z różnego rodzaju matami i podkładkami. Z drugiej strony bieżniki w kolorze białym mogą być naprawdę szykowne. Zresztą można je połączyć z obrusami. Takie zestawienie jest obecnie bardzo modne.
Biały obrus – niezbędny element wyposażenia każdego gospodarstwa domowego
Nie każdy na co dzień organizuje uroczyste przyjęcia i imprezy. Warto jednak być na taką okazję przygotowanym. Dobrze więc mieć pod ręką biały obrus, bo jest on zdecydowanie najbardziej uniwersalny.
Obrusy w kolorze białym to nieodłączny element wesel, chrzcin czy świąt Bożego Narodzenia. Są szykowne i bardzo eleganckie. Dodatkowo wszystko się z nimi dobrze komponuje. Na białym obrusie z powodzeniem ustawić można zarówno białą, porcelanową zastawę, jak i naczynia kolorowe, tworząc ciekawy kontrast.
Wbrew pozorom białe obrusy wcale nie muszą być trudne do utrzymania w czystości. Wiele z nich można bez obaw prać w pralce, a niektóre nawet nie wymagają prasowania. Oferta białych obrusów w naszym e-sklepie jest tak szeroka, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.