Koc dla babci to niewątpliwie świetny prezent i to nie tylko z okazji Dnia Babci przypadającego 21 stycznia. Sprawdza się przy wielu innych okazjach. Pojawia się jednak pytanie - na jaki koc się zdecydować? Z jakich materiałów powinien być wykonany? Czym się kierować przy jego zakupie?
Koc dla babci - co wziąć pod uwagę przy wyborze?
Zacząć trzeba od tego, że koc dla babci musi być ciepły, praktyczny i ładny. Na co więc trzeba zwrócić szczególną uwagę przy jego zakupie?
Warto zacząć oczywiście od rozmiaru koca. Jeśli ma się pod nim zmieścić nie tylko babcia, ale i dziadek, dobrze jest postawić na nieco większy model np. 200 x 200 cm. Jednak, gdy służyć ma np. do przykrywania się podczas czytania książki czy szydełkowania na fotelu, standardowy koc 160 x 200 cm będzie strzałem w dziesiątkę.
Niezwykle istotne jest to, z czego koc dla babci jest wykonany. Nie da się ukryć, że najlepiej grzeje naturalna wełna, ale rozważyć też można zakup koca bawełnianego. Czasem spotkać się też można z kocami wykonanymi z materiałów syntetycznych, które także mają swoich zwolenników. Są przede wszystkim kolorowe. Przy okazji trzeba wspomnieć o gramaturze materiału. Im jest ona wyższa, tym koc zapewnia więcej ciepła, ale jednocześnie jest cięższy. Gramaturę należy dopasować do przeznaczenia koca i d
Koc musi być ciepły, ale warto też zadbać o jego estetyczny wygląd. Najlepiej zdecydować się na model utrzymany w ulubionych kolorach babci czy dopasowany np. do jej salonu. Największą popularnością na rynku cieszą się koce, które nie są zbyt trudne do utrzymania w czystości. Starsze osoby nie mają bowiem siły na żmudne czyszczenie koca.
Jak rozpoznać koc dobrej jakości?
Jak ocenić, czy koc wybrany dla babci jest rzeczywiście dobry jakościowo i posłuży przez wiele lat? Rozpoznać to można po kilku szczegółach.
Zacząć warto od rozciągliwości. Materiał dobrze jest delikatnie naciągnąć, a potem zwolnić nacisk. Jeśli tkanina bez problemu wraca do swojego pierwotnego kształtu, nie ma się czym martwić. Utratą przez nią kształtu jest z kolei bardzo złym sygnałem. Taki koc raczej się nie sprawdzi. Należy też zwrócić uwagę na wykończenie koca. Najlepszym wyborem są modele obszyte frędzlami lub wykończone solidnym przeszyciem. Można mieć wtedy pewność, że ich brzegi nie będą się strzępić.
Szwy muszą być silne. Trzeba więc sprawdzić, czy na skutek rozciągania nie dochodzi do ich poluzowania oraz, czy nie wystają z nich nitki. Na końcu warto wspomnieć o sposobie barwienia. Materiały wysokiej jakości są barwione przy pomocy barwników trwałych, łagodnych dla skóry. Unikać należy koców, które podrażniają skórę i po praniu tracą pierwotną kolorystykę. Są to produkty naprawdę niskiej jakości.
Wełniany koc dla babci - dlaczego jest to najlepszy wybór?
Koce produkowane są zarówno z włókien naturalnych, jak i sztucznych. Poszczególne materiały różnią się między sobą wyglądem i właściwościami np. przepuszczalnością powietrza czy izolacyjnością ciepła.
Prym na rynku wiodą od lat koce wełniane. Nie ma lepszego wyboru w przypadku babci. Nie wszyscy jednak wiedzą o tym, że do wyboru jest wiele rodzajów wełny - delikatny kaszmir, ciepły moher czy wełna z merynosów. Warto wiedzieć, że tkaniny wełniane mają zdolność do pochłaniania wilgoci. Poza tym zapewniają doskonałą cyrkulację powietrza. Dzięki temu chronią przed poceniem. Wełniane koce są idealne dla alergików, bo nie rozwijają się w nich roztocza. Zapewniają ciepło nawet w najbardziej mroźne dni. Trzeba jednak o nie w odpowiedni sposób dbać. To na szczęście nie jest trudne.
Wełniany koc dla babci to prawdziwy strzał w dziesiątkę, ale warto wspomnieć także o alternatywnych rozwiązaniach dostępnych na rynku. Koce bawełniane także cechują się dobrą cyrkulacją powietrza. Można je bez problemu prać w dość wysokiej temperaturze, bez obaw o ich skurczenie czy zmechacenie. Bywają jednak ciężkie i sztywne. Nie są także tak ciepłe, jak koce wełniane.
Koce akrylowe są produkowane z włókien sztucznych. Opracowano je jako tańszy zamiennik koców wełnianych. Są rzeczywiście niedrogie, a przy tym przyjazne dla alergików. Nie gniotą się i można je prać w pralce automatycznej. Z drugiej strony szybko się mechacą i rozciągają. Akryl kiepsko sprawdza się w nocy, bo cechuje go słaba cyrkulacja powietrza i nie zapewnia ciepła. Może też powodować elektryzowanie się włosów.
Kolejną propozycją są koce polarowe. Polar jest tkaniną sztuczną pozyskiwaną z włókien poliestrowych. Ceni się go z uwagi na hydrofobowość i zdolność termoizolacji. Niestety koce z polaru są mało trwałe - szybko tracą swój pierwotny wygląd. O wiele lepiej wypadają w tym zakresie koce z mikrofibry. Powstaje one z mieszanki włókien poliamidowych i poliestrowych. Koce tego rodzaju przepuszczają powietrze i nie powodują podrażnień, ale przyjmują dużą ilość kurzu.
Na koniec trzeba wspomnieć o kocach z lnu. Są one przewiewne, miłe w dotyku i świetnie chłoną wilgoć. Poza tym nie uczulają i się nie elektryzują. Len to tkanina trwała i odporna na rozciąganie. Koce lniane są jednocześnie cienkie i niezbyt ciepłe. Trzeba za nie sporo zapłacić i mocno się gniotą.
Czy koc dla babci to dobry pomysł na prezent?
Czy koc to w ogóle dobry pomysł na prezent? Dla wielu osób jest to wybór dość niecodzienny, ale trudno o lepszy upominek na różne okazje - Dzień Babci, imieniny, święta Bożego Narodzenia itd. Koców w domu nigdy nie ma za wiele, zwłaszcza tych dobrych jakościowo i estetycznie wykonanych.
Koc to obok kompletu pościeli czy ręczników prezent, który na ogół wręczany jest na urodziny, rocznicę i inne uroczystości. Koc przyda się tak naprawdę w każdym domu. Sprawdza się doskonale np. jako narzuta na łóżko czy na kanapę. W chłodniejsze dni może posłużyć jako dodatkowe okrycie.
Wybór koca dla babci na prezent nie jest jednak sprawą prostą. Najlepiej dopasować go do stylistyki mieszkania obdarowanej osoby. Najbezpieczniejszym wyborem jest zakup koca utrzymanego w stonowanej, klasycznej kolorystyce. Z drugiej strony dziadkowie zazwyczaj doceniają każdy prezent od wnuków. Liczy się bowiem przede wszystkim pamięć.
Dlaczego w każdym domu powinien się znaleźć koc?
Trudno o bardziej uniwersalny element wyposażenia domu czy mieszkania niż koc. Koce wykorzystywane są nie tylko w sypialni. Sprawdzają się doskonale także w salonie np. podczas czytania książki czy oglądania serialu. Często wykorzystywane są wieczorami na balkonach i tarasach. Służą jako narzuty na sofy i kanapy. Stanowią zabezpieczenie łóżka przed kurzem i zwierzętami domowymi. Przy okazji są naprawdę eleganckim dodatkiem, który może przełamać np. kolor ścian czy mebli.
Koc dla babci powinien być przede wszystkim przytulny. Warto zadbać o to, aby był to produkt wykonany z wysokiej jakości materiałów. Nie powinien zbyt szybko stracić swojej pierwotnej kolorystyki i kształtu. Z założenia musi posłużyć przez wiele lat. Nie trzeba się w tym przypadku przejmować tym, że babcia ma już w domu inne koce. Tych tekstyliów naprawdę nigdy nie jest za wiele.
Jakie funkcje w domu pełnić może koc?
Koc to świetny prezent dla babci, bo starsze osoby uwielbiają upominki praktyczne. Do czego może służyć w domu czy mieszkaniu?
- koc doskonale nadaje się do ogrzewania w chłodniejsze dni i wieczory, sprawdza się pod tym względem dobrze w domu i w ogrodzie, bo jest lżejszy od kołdry,
- koc w pomieszczeniu pełni funkcję dekoracyjną, można go przewiesić przez oparcie fotela lub kanapy, przełamując w ten sposób stylistykę wnętrza, trudno o lepszy sposób na szybką metamorfozę aranżacji,
- skutecznie zabezpiecza tkaniny na meblach przed przypadkowym poplamieniem, co ma spore znaczenie w domach zamieszkiwanych np. przez zwierzaki, o wiele łatwiej jest wybrać koc niż wyczyścić obicie sofy lub fotela,
- poprawia ogólny komfort użytkowania mebli skórzanych, które są dość zimne i nieprzyjemne w dotyku - zwłaszcza jesienią i zimą,
- w cieplejszych miesiącach zastąpić z powodzeniem może kołdrę, a zimą zapewnia dodatkową warstwę chroniącą przed zmarznięciem,
- koc często pełni funkcję narzuty chroniącej pościel przed zabrudzeniem i zakurzeniem.
Czym kierować się przy wyborze koca dla babci?
Na samym starcie trzeba zastanowić się, do czego właściwie koc będzie służyć. Jego zadaniem będzie zabezpieczenie kanapy lub sofy przed zniszczeniem, a może będzie używany w sypialni? Na pewno koc przeznaczony dla babci musi być wyjątkowy. Warto wziąć pod uwagę jej osobiste preferencje i potrzeby. Może jest ona alergiczką lub posiadaczką wrażliwej skóry? To wszystko ma naprawdę duże znaczenie.
Koce wykonane z myślą o alergikach muszą być niezbyt trudne do utrzymania w czystości. Dobrze sprawdzają się tekstylia wełniane, bo nie rozwijają się w nich roztocza. Dodatkowo warto stawiać na koce, które dobrze przepuszczają powietrze i pozwalają skórze oddychać - niezależnie od tego, do czego są najczęściej wykorzystywane.
W przypadku prezentu dla babci na pewno nie warto oszczędzać. Trzeba postawić na produkt wysokiej jakości - koc gruby, mięsisty, wytrzymały i odporny na odkształcenia.
Gdzie kupić koc dla babci? Czy musi kosztować fortunę?
Wybór koców i innych tekstyliów jest na rynku wręcz ogromny. Poszczególne produkty różnią się między sobą jakością wykonania i ceną. Na jaki koc dla babci się zatem zdecydować?
Oczywiście w dyskontach i supermarketach bez problemu można znaleźć koce kosztujące maksymalnie kilkanaście złotych. Jednak nie da się ukryć, że są to tekstylia naprawdę kiepskiej jakości. Nie zapewniają ciepła, człowiek się pod nimi poci, a przy tym są mało wytrzymałe. Często po jednym praniu nadają się jedynie do wyrzucenia. Ich zakup kompletnie mija się z celem. Z drugiej strony nie trzeba od razu kupować koca za tysiąc złotych. Na rynku znaleźć można dobrej jakości koce wełniane w cenie około 200 złotych. Przykładem jest nasz sklep internetowy.
Zakupy przez internet są zresztą w tym przypadku doskonałym rozwiązaniem. Są na pewno bardzo wygodne, bo nie wymagają wychodzenia z domu. To ważna informacja dla osób zabieganych, które nie mają czasu na odwiedzanie sklepów stacjonarnych. Zamówiony towar jest przesyłany pod wskazany adres i to w ciągu zaledwie kilku dni roboczych. Poza tym okazuje się, że robiąc zakupy online, można niejednokrotnie sporo zaoszczędzić. Ceny w sklepach internetowych są często o wiele bardziej atrakcyjne niż w przypadku sklepów stacjonarnych. Dodatkowo towar zawsze można w ciągu 14 dni zwrócić i to bez podawania przyczyny.