
Obrus to tkanina chroniąca stół przed zabrudzeniami i zarysowaniami. Przy okazji nadaje mu zupełnie nowy wygląd, podkreślając wagę spotkania. Jaki obrus pasuje na jaką okazję? Jaki obrus warto wybrać do swojej jadalni? Wszystkiego dowiedzieć się można z tego artykułu.
Jaki obrus na stół wybrać?
Obrusy to tekstylia szyte z różnego rodzaju materiałów. Utrzymane są w różnej stylistyce, co wpływa na ich design. Dobór odpowiedniego obrusu zależeć powinien od jego przeznaczenia. Inny model sprawdzi się na co dzień, a inny w czasie uroczystej kolacji świątecznej.
Spore znaczenie ma oczywiście to, z jakiego materiału wykonany jest dany obrus. Obecnie całkiem sporo obrusów wykonanych jest z poliestru. Dzięki temu są one łatwe do utrzymania w czystości, ale zdaniem wielu osób prezentują się mało elegancko. Zatem na jaki obrus warto się zdecydować?
Klasyczny obrus gładki - do czego pasuje?
Obrusy gładkie niezmiennie od lat nie tracą na popularności. Sprawdzają się świetnie podczas wielu okazji. Mowa tutaj przede wszystkim o obrusach białych, które sprawiają od razu, że aranżacja stołu staje się bardzo elegancka. Takie obrusy z powodzeniem pasują do wnętrz klasycznych i nowoczesnych jednocześnie. Dobrze komponują się także ze stylistyką glamour.
Gładki obrus to świetny wybór dla osób ceniących sobie klasykę i minimalizm. Dzięki nim na stole ustawić można różnego rodzaju dodatki np. wazon z kwiatami czy świecznik.
Klasyką samą w sobie są wspomniane już obrusy w kolorze białym. To one królują podczas wszelkiego rodzaju spotkań towarzyskich i rodzinnych. Z drugiej storny wiele osób odchodzi od tego rozwiązania. Na popularności zyskują np. gładkie obrusy w ciemnej kolorystyce np. granatowe czy zielone. Ciekawą propozycją są też obrusy pastelowe.
Kiedy sprawdzi się obrus haftowany?
Mimo upływu lat wciąż sporą popularnością na rynku cieszą się obrusy haftowane. Niektórzy utożsamiają je z zamierzchłymi czasami, ale trudno nie zgodzić się z tym, że nadają aranżacji elegancji. Wprowadzają do wnętrza nieco rustykalnego charakteru.
Takie obrusy haftowane najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach, w których nie ma zbyt dużej liczby bibelotów. To strzał w dziesiątkę podczas uroczystych spotkań w gronie rodziny. Wiosną postawić można np. na obrusy haftowane ozdobione motywem kwiatowym.
Obrus szydełkowy - hit czy kit?
Od pewnego czasu do łask wracają przedmioty hand made, a więc tworzone własnoręcznie. Przykładem są szydełkowe obrusy. Stanowią one świetny wybór do wnętrz klasycznych i rustykalnych. Pasują też oczywiście do stylistyki retro.
Obrusy szydełkowe mają dość charakterystyczną, bo szydełkową formę. Sprawdzają się w wielu pomieszczeniach. Same w sobie są bardzo efektowne. Dlatego stół nie potrzebuje już w zasadzie innych dekoracji.
Obrusy gobelinowy - jakie są jego zalety?
Od jakiegoś czasu w sprzedaży znaleźć można obrusy gobelinowe. Tworzone są one z gęstej tkaniny, która przypomina klasyczny gobelin. Pozwala to na uzyskanie bardzo ciekawego efektu trójwymiarowości.
Trudno nie zgodzić się z tym, że obrusy gobelinowe są niezwykle efektowne wizualnie. Same w sobie pełnią funkcję dekoracyjną, a więc nie należy ich łączyć z dużą ilością ozdób. Pasują przede wszystkim do stylistyki klasycznej, podobnie zresztą jak obrusy haftowane.
Jaki obrus pasuje na jaką okazję?
Wybierając obrus, trzeba się zastanowić przede wszystkim nad tym, gdzie i kiedy będzie wykorzystywany. Służyć ma na co dzień, a może jedynie podczas specjalnych okazji?
W wielu domach stół nakrywany jest obrusem jedynie przy okazji świąt. Powinien być to model klasyczny i uniwersalny. Wtedy sprawdzi się zarówno podczas świąt Bożego Narodzenia, jak i w okresie Wielkanocy. Najbezpieczniejszym wyborem są oczywiście obrusy białe, ewentualnie kremowe. Mogą mieć delikatne zdobienia np. w postaci haftu lub koronki.
Na Wielkanoc wybrać można wspomniany obrus w klasycznym, białym kolorze lub tekstylia nieco mniej oczywiste. Święta te kojarzą się z radością i wiosną, gdy świat budzi się do życia. Zdecydować się więc warto na tekstylia domowe utrzymane w jasnych, pastelowych barwach. W naszym sklepie internetowym oferujemy także obrusy przeznaczone specjalnie na Wielkanoc - ozdobione króliczkami czy jajeczkami.
Obrus wybierany na święta Bożego Narodzenia musi być z całą pewnością bardzo elegancki. Wiele osób decyduje się w tym przypadku na klasyczną biel. Alternatywą są obrusy utrzymane w ciemniejszej np. czerwonej czy zielonej kolorystyce. Coraz większą popularnością na rynku cieszą się też specjalne obrusy bożonarodzeniowe ozdobione motywem świątecznym.
Kupując obrus, który służyć ma na co dzień, warto mieć na uwadze aranżację danego pomieszczenia. Całość musi się ze sobą dobrze komponować. Najlepiej zainwestować w tekstylia w neutralnym kolorze. Lepiej odpuścić sobie obrus biały, gdyż może być on zbyt oficjalny w przypadku towarzyskich spotkań ze znajomymi i rodziną.
Jaki obrus wybrać? Rozmiar ma znaczenie
Oczywiście nie można również zapominać o tym, że obrus musi być także dobrze dobrany do wielkości stołu. Zacząć więc warto od jego zmierzenia. Przyjmuje się, że obrus powinien zwisać nad siedziskiem krzesła 20-25 cm z każdej strony.
Zbyt długi obrus prezentuje się mało estetycznie, a przy okazji optycznie skraca stół. Zresztą zbyt długi zwis jest niewygodny dla przy stole. Dotyka bowiem ich kolan. Kiepsko wygląda z drugiej strony obrus, który jest zbyt krótki. Jak zatem nie popełnić w tym przypadku błędu?
Przyjęło się do wymiarów stołu prostokątnego należy dodać 20 cm na każdą ze stron. Przy stole okrągłym do jego średnicy trzeba dodać z kolei około 40 cm.
Czy kolorystyka obrusu jest naprawdę taka ważna?
Kolorystyka obrusu jest wbrew pozorom bardzo istotna i to pod wieloma względami. Warto zastanowić się nad kolorem zastawy stołowej, która znajduje się w domu. Jeśli jest ona kolorowa, obrus powinien być raczej gładki, wręcz minimalistyczny. Nie trzeba jednak decydować się na omawianą wyżej klasyczną biel.
Gdy w danym pomieszczeniu są np. akcenty czerwone czy zielone, te barwy wprowadzić można także do aranżacji stołu za pomocą odpowiedniego obrusu. W sytuacji, gdy talerze są gładkie, strzałem w dziesiątkę może być obrusy kolorowy, który nada całości ciekawego charakteru. Mile widziane są tekstylia stołowe ozdobione kratą, kropkami, kwiatami czy nowoczesnymi wzorami geometrycznymi.
Obrus - czy są dla niego jakieś alternatywy?
Obrus to rzeczywiście dla większości osób oczywisty wybór, gdy trzeba nakryć do stołu. Jednak nie jest to jedyne rozwiązanie dostępne na rynku. Jakie są w tej sytuacji alternatywy?
Coraz większą popularnością zaczynają się cieszyć np. bieżniki. To tekstylia nieco mniejsze od obrusów - zakładane na prostokątne i kwadratowe stoły. Nie zakrywają one w 100% blatu mebla, a więc nie zapewniają mu tak dobrej ochrony. Prezentować się jednak mogą bardzo dobrze. Zresztą można je w razie potrzeby połączyć z obrusami. Takie zestawienie wygląda świetnie i jest naprawdę funkcjonalne.
Niekiedy dobrym rozwiązaniem są ozdobne serwety. Stosować je można samodzielnie lub w połączeniu z obrusami. Poza tym w nowocześnie urządzonych domach i mieszkaniach coraz więcej osób stawia na minimalistyczne podkładki na stół, które także mają całkiem sporo zalet.
Jaki obrus sprawdza się najlepiej?
Wybór obrusów na rynku jest tak duży, że wiele osób może mieć problem z podjęciem decyzji zakupowej. Każdy produkt ma swoje wady i zalety. Obrusy gładkie są eleganckie i bardzo uniwersalne. Obrusy szydełkowe mają sporo uroku i świetnie odnajdują się w aranżacjach retro. Na popularności zyskują także obrusy haftowane i gobelinowe.
Wybierając obrus, warto mieć na uwadze kilka podstawowych czynników. Znaczenie ma okazja, podczas której będzie wykorzystywany. Trzeba go dobrać także do aranżacji danego wnętrza i do wielkości stołu. W naszym sklepie internetowym kupić można różnego rodzaju obrusy - gładkie, gobelinowe, haftowane czy szydełkowe i to różnej wielkości. Na pewno każdy znajdzie to, czego potrzebuje.