Jak dobrać firany do okna w kuchni, sypialni czy salonie? Wielu osobom wydaje się, że jest to zadanie trudne. Dotyczy to zwłaszcza tych sytuacji, gdy robi się zakupy przez internet. Jednak w praktyce może się tego podjąć każdy. Wystarczy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Najważniejsze wskazówki zawarliśmy w tym artykule.
Jak dobrać firany do okna? Jak dokonać pomiaru?
Oczywiście firan i zasłon nigdy nie należy kupować na tzw. oko. Nieodpowiednia dekoracja okna może zniszczyć aranżację całego wnętrza. Przed przystąpieniem do zamawiania firany, trzeba więc dobrze się do tego przygotować. Na szczęście pomiar można wykonać bardzo szybko. Przydadzą się tutaj z pewnością taśma budowlana (stalowa), ołówek, kartka papieru i ewentualnie kalkulator.
Jak należy mierzyć firanę? Przede wszystkim na ścianie musi być już zamontowany karnisz. Powody są dwa. Karnisz montuje się poniżej sufitu, a miejsce na firanę jest w praktyce węższe niż długość belki. Jeśli karnisz nie jest powieszony, istnieje duże ryzyko, że kupiona firana będzie zbyt długa i za szeroka.
Jak zmierzyć wysokość firany?
Jak dobrać firany do okna? Na samym początku warto się zastanowić nad tym, w którym miejscu ma się ona kończyć:
- jeśli firany mają być długie, między materiałem a podłogą trzeba zostawić 2-3 cm wolnej przestrzeni, wtedy tkanina nie będzie zbierać kurzu (takie firany często spotkać można w salonach),
- większość osób wybiera firany sięgające nieco za parapet, najlepiej układają się te dłuższe o 5-10 cm,
- krótkie firany sięgające parapetu powinny kończyć się 1,5 cm wyżej, co jest popularnym rozwiązaniem np. w kuchniach.
Wysokość firany mierzy się od miejsca, w którym znajduje się karnisz aż do momentu, w którym ma kończyć się tkanina. Warto pokusić się tutaj o wykonanie trzech pomiarów - na środku i na obu końcach karnisza. Jeśli firany łączy się z zasłonami, te pierwsze powinny być nieco krótsze np. o 1 cm.
Jak zmierzyć szerokość firany?
Wiele osób popełnia niestety w tym przypadku spory błąd, mierząc nie okno, a nie karnisz. Tymczasem na ogół okno jest węższe, a firana okazuje się być finalnie zbyt wąska. Może to zepsuć aranżację całego pomieszczenia.
Poza tym trzeba pamiętać także o marszczeniu. Firany prezentują się najlepiej wtedy, gdy układają się falbanami. Taki efekt uzyskać można na kilka różnych sposobów. Można wykonać kontrafałdy, wszyć w tkaninę specjalną taśmę marszczącą lub wykorzystać zakładki. Co jednak zrobić w przypadku mniej klasycznych wykończeń firan?
Popularnym firanom na szelkach czy firanom na przelotkach efekt marszczenia można nadać, kupując więcej materiału w stosunku do szerokości danego karnisza. Większość osób decyduje się na marszczenie 1:2. Kupuje się wtedy materiał dwa razy szerszy niż docelowa szerokość firany. Jeśli karnisz ma 1 metr, na firanę potrzeba 2 metry tkaniny.
Przy wyborze rodzaju marszczenia należy na uwadze mieć również rodzaj tkaniny, z którego firana jest wykonana:
- w przypadku tkanin żakardowych z niewielkimi zdobieniami można zdecydować się na nieco gęstsze marszczenie np. 1:2,5, ale gdy wzór jest spory, lepiej pozostać przy standardowym rozwiązaniu,
- w przypadku firan wykonanych z tkanin lekkich i cienkich marszczenie może być większe np. 1:3.
Niektórzy pewnie zadają sobie pytanie - czy marszczenie jest konieczne? Oczywiście, że nie, ale to dzięki niemu dekoracja okienna zyskuje charakter. Dodatkowo w razie popełnienia jakiegoś błędu, marszczenie dobrze go zamaskuje. Osoby, które nie przepadają za marszczeniami, rozważyć mogą panele lub rolety rzymskie zamiast firan.
Jak dobrać firany do okna? Na jaki materiał się zdecydować?
Bardzo duże znaczenie ma to, z jakiego materiału wykonane są firany. Tutaj na uwadze trzeba mieć wielkość pomieszczenia czy jego położenie (kierunek świata, na który wychodzą okna), osobiste preferencje domowników, sposób pielęgnacji i funkcję, którą pełnić mają firany w danym wnętrzu. Największą popularnością na rynku cieszą się od lat firany żakardowe, woalowe, tiulowe i organzowe. Do wyboru są modele haftowane, gładkie i wyszywane.
Czym charakteryzują się poszczególne tkaniny na firany?
Organza to tkanina dość sztywna o splocie płóciennym. Przepuszcza do środka sporo światła. Sprawdza się więc w pomieszczeniach z oknami północnymi lub małymi oknami. Organzy uchodzą za dość uniwersalne, bo szyje się z nich zarówno firany klasyczne, jak i bardziej ozdobne. Stanowią dobre tło dla modnych, wyszywanych wzorów. Organzę na ogół się prasuje. Wyjątkiem jest organza kreszowana.
Woal to tkanina podobna do organzy, ale nieco mniej przejrzysta. Jednak nie wpływa to negatywnie na ogólną przepuszczalność światła. Woalowe firany dobrze sprawdzają się w małych pomieszczeniach. Można je ozdabiać w różny sposób.
Kolejną tkaniną, z której szyje się firany jest tiul. To materiał delikatny, który przypomina nieco siatkę. Przepuszcza sporo światła, a więc jest idealny dla osób, które lubią jasne pomieszczenia. Do szycia firan na ogół stosuje się tiul bawełniany, rzadziej jedwabny. Tiulowe firany po praniu wymagają wyprasowania.
Jak siatka wygląda również markizeta. Im ciaśniejszy jest jej splot, tym mniejszą przepuszczalnością światła cechuje się dana firana. Markizety są w praktyce bogato zdobione, na ogół haftowane i mogą mieć wstawki z gipiury (rodzaj koronki). Tworzy się z nich również firany proste, wręcz minimalistyczne. Markizety nie wymagają prasowania. Dlatego cenią je sobie osoby zabiegane, żyjące w stresie.
Na końcu trzeba wspomnieć o firanach żakardowych. Żakard to materiał wykorzystywany w zasadzie do setek lat. Jest trwały, wytrzymały i cechuje się dużą przepuszczalnością światła. Nie wymaga prasowania, ale dość szybko się kurzy. Trzeba go więc często prać.
Jaki dobrać firany do okna? Czy muszą być białe?
W teorii im jaśniejsze są firany, tym więcej światła słonecznego wpada do wnętrza. Z drugiej strony różnica między firanami białym czy ecru nie jest zbyt mocno zauważalna. Podczas wybierania firan do okna trzeba mieć na uwadze aranżację całego pomieszczenia. Warto też wiedzieć, z czym zostaną połączone. Mowa tutaj o zasłonach czy roletach.
W sklepach królują firany białe i kremowe. Z produktami kolorowymi spotkać się można naprawdę rzadko. Jeśli już, to wykorzystywane są one np. w pokojach dziecięcych. Firany ecru dobrze komponują się np. z aranżacjami boho i rustykalnymi. Pasują do drewnianych mebli i elementów dekoracyjnych tego rodzaju. Są idealnym wyborem do salonów. W sypialniach częściej stawia się na firany białe. Stanowić mogą one uzupełnienie różnego rodzaju aranżacji.
Jak dobrać firany do okna? Sposób mocowania do karnisza
Oczywiście znaczenie ma nie tylko wybór odpowiedniej tkaniny. Jeśli mowa o sposobie mocowania firan do karnisza, to większość osób zna na pewno popularne żabki. Wieszanie na nich firan dla wielu ludzi jest prawdziwym koszmarem i udręką dla kręgosłupa. Na szczęście nie jest to jedyne dostępne obecnie rozwiązanie. Jak należy dobrać typ mocowania firany do karnisza?
Sporą popularnością na rynku od wielu lat cieszą się firany na przelotkach. Prezentują się one doskonale za sprawą eleganckich kółek metalowych. Sposób ich montażu jest banalnie prosty. Nie trzeba bowiem upinać materiału za pomocą wspomnianych żabek. Nikt nie powinien mieć problemu również z zawieszeniem materiałowych firan na szelkach. To dobry wybór we wnętrzach minimalistycznych i niewielkich pomieszczeniach.
Kolejną propozycją są modne firany na taśmie z wszytą taśmą marszczącą. Dzięki temu rozwiązaniu nie trzeba się już martwić o jej samodzielne wszywanie czy marszczenie firan poprzez misterne upinanie. Firany na taśmie pasują do aranżacji klasycznych i nowoczesnych jednocześnie. Poza tym trzeba wspomnieć o firanach szytych na wymiar w tunelu. Są one bardzo eleganckie.
Jak dobrać firany do okna? Sporo zależy od pomieszczenia
Firany przez wiele lat cieszyły się bardzo dużą popularnością. Potem na rynku pojawiły się rolety i żaluzje, które na jakiś czas podbiły rynek. Dzisiaj ponownie to firany wracają do łask. To bowiem one wprowadzają do wnętrza przytulność i ciepło. Chronią też przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów.
Jakie firany sprawdzają się w salonie?
W większości domów i mieszkań salon jest najważniejszym, centralnym pomieszczeniem. To w nim domownicy spędzają swój czas wolny, odpoczywają, spotykają się ze znajomymi itd. Firany w salonie zapewniać muszą prywatność. Dzięki nim do środka dociera mniej światła co przydać się może podczas oglądania telewizji.
W nowoczesnych pokojach dziennych sprawdzają się długie firany w jasnym kolorze. Unikać należy modeli zbyt wzorzystych, ozdobnych. Lepszym rozwiązaniem są firany gładkie i stonowane. Nie należy oszczędzać na etapie wyboru odpowiedniej tkaniny.
Firany idealne do sypialni - czyli jakie?
Sypialnia jest pomieszczeniem, w którym się śpi i odpoczywa. Kluczowe znaczenie podczas dekorowania okna mają tutaj zasłony ograniczające dopływ światła słonecznego do środka. Firany schodzą często na drugi plan. Jednak i tak warto zadbać o ich ładny, estetyczny wygląd.
Jakie firany wybrać do kuchni?
Kuchnie to zazwyczaj pomieszczenia dość niewielkie. Długie firany sięgające podłogi są w tym przypadku raczej niepraktyczne. Jednak w kuchni wcale nie trzeba w ogóle rezygnować z firan. Sięgnąć można np. po efektowną zazdrostkę. To firana montowana bezpośrednio na okno, która z powodzeniem zastępuje nowoczesne rolety. Alternatywą są krótkie firany sięgające do parapetu.
Jak dobrać firany do okna? Gotowe czy na wymiar?
Na samym końcu trzeba jeszcze wybrać miejsce zakupu firan. W sklepach stacjonarnych i internetowych nie brakuje firan gotowych, które wystarczy rozpakować i powiesić w oknie.
Alternatywą są firany szyte na zamówienie, co też ma sporo zalet. Można w tym przypadku:
- dopasować szerokość i długość firany do wymiarów okna, nie ma wtedy ryzyka, że firana okaże się za długa lub za krótka,
- wybrać niemal dowolny wzór i kolor tkaniny, co daje naprawdę szerokie pole do popisu podczas aranżowania wnętrza,
- liczyć na uzyskanie produkty bardzo wysokiej jakości.
Wydawać się może, że dobór firany do okna to zadanie trudne i czasochłonne. Rzeczywiście trzeba w tym przypadku wziąć pod uwagę szereg różnych elementów. Z drugiej strony firany kupuje się rzadko - często raz na wiele lat. Warto więc do kwestii ich zakupu podejść rozważnie, aby nie żałować. W końcu od dekoracji okna w dużej mierze zależy wygląd całego pomieszczenia.