Koce wełniane nie tracą na popularności. Chętnie wykorzystywane są przede wszystkim jesienią oraz zimą, bo zapewniają ciepło i przyjemnie otulają. Są przy okazji efektowne pod względem wizualnym. Trzeba jednak o nie w odpowiedni sposób dbać. Jak należy prać koc z wełny owczej? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.
Jak prać koc wełniany, aby przez lata prezentował się dobrze?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak prać koc z wełny owczej. Najlepiej zdecydować się w tym przypadku na czyszczenie chemiczne. Jeśli nie jest to możliwe, można włożyć koc do pralki, ale takiej, która posiada specjalny program do prania wełny. Sprawdzić się też powinien program do tkanin delikatnych. Koc przed włożeniem do pralki dobrze jest złożyć, np. w kostkę.
W ilu stopniach prać koc wełniany? Wełna źle znosi wysokie temperatury, a więc 40 stopni Celsjusza to maksimum. Warto sięgnąć po detergenty przeznaczone do prania wełny. Zawierają one lanolinę. Standardowe środki piorące zawierają bowiem substancje, które niszczą włókna wełniane. Zrezygnować należy z wybielaczy. Lepiej też nie włączać wirowania. Koc po praniu należy delikatnie wyjąć z pralki i odsączyć z nadmiaru wody. Nie można go zbyt mocno wyciskać.
Jak wyprać gruby koc w pralce? W tym przypadku mimo wszystko lepiej zdecydować się na pranie ręczne. Pralka automatyczna może bowiem zniszczyć pled wełniany. Wełny nie należy zbyt długo moczyć w wodzie. Zazwyczaj wystarczy 10 minut, aby usunąć z niej wszystkie zabrudzenia. W czasie suszenia koc warto rozłożyć na płaskiej powierzchni. Nie należy go wystawiać na bezpośrednie promieniowanie słoneczne. Powieszenie na sznurku mogłoby z kolei spowodować rozciągnięcie włókien. Kiepskim pomysłem jest również włożenie wełnianego koca do automatycznej suszarki.
Co zrobić, żeby koc nie obłaził?
Czy wełna się mechaci? Okazuje się, że jest ona niestety bardzo podatna na mechacenie. Na powierzchni wełnianych koców pojawiają się często niewielkie kuleczki. Wynika to z faktu, że najmniejsze włókna wychodzą na zewnątrz i przybierają właśnie taką formę na skutek tarcia. Co można zrobić, żeby koc nie obłaził? Przede wszystkim nie należy tych kuleczek odrywać. Najlepiej sięgnąć po specjalną golarkę do wełny. To koszt rzędu kilkudziesięciu złotych. Mechacenie się nie jest wbrew pozorom wadą wełny – świadczy o wysokiej jakości produktu.
Jak uchronić wełniany koc przed molami?
Wełniane koce i pledy spotkać można w wielu domach czy mieszkaniach. Mają one naprawdę sporo zalet. Niestety upodobały je sobie także mole odzieżowe. Czy można się przed nimi w jakiś sposób uchronić? Nieużywane tekstylia wełniane warto przechowywać w szczelnych workach foliowych. Profilaktycznie można też sięgnąć po środki przeciw molom. Koce z wełny należy poza tym regularnie wietrzyć. Mole nie przepadają za zapachem szarego mydła, lawendy czy olejku goździkowego.
Dlaczego warto postawić na wełniany koc?
Mimo upływu lat koce z wełny owczej nadal cieszą się na rynku bardzo dużą popularnością. Trudno się temu dziwić – pod wieloma względami nie mają sobie równych.
Wełniane koce to wbrew pozorom tekstylia, które doskonale sprawdzają się o każdej porze roku. Jesienią i zimą zapewniają ciepło, a latem przyjemnie chłodzą. Jednocześnie pozwalają skórze oddychać, bo skutecznie pochłaniają wilgoć. Są idealnym wyborem dla alergików, gdyż nie gromadzą się w nich roztocza. Wyjątkiem są tutaj osoby uczulone na samą wełnę.
Wełniane koce są też bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Sporo ciekawych modeli można znaleźć w naszym sklepie internetowym. Czy te tekstylia są zatem pozbawione wad? Na pewno sprawiają nieco problemów w zakresie utrzymania w czystości. Koce z wełny mogą posłużyć przez wiele lat, ale należy o nie w odpowiedni sposób dbać.
Koc z wełny owczej – inwestycja na lata
Koce wykonane z wełny owczej to niewątpliwie inwestycja na lata. To pledy ciepłe, przewiewne i wykazujące pewne właściwości prozdrowotne. Sprawdzają się doskonale nie tylko zimą, ale i latem. Trzeba jednak wiedzieć, jak należy o nie dbać.
Przypomnijmy więc – koce wełniane warto czyścić chemicznie na sucho. Gdy nie ma takiej możliwości, można zdecydować się na pranie ręczne w letniej wodzie. W ilu stopniach prać koce z wełny? Przyjmuje się, że maksimum to 40 stopni Celsjusza. Do pralki automatycznej można je wkładać tylko w ostateczności. Wełna nie przepada za wysokimi temperaturami, wirowaniem, suszeniem na słońcu czy agresywnymi detergentami. Do jej pielęgnacji najlepiej jest wykorzystać specjalne środki piorące z dodatkiem lanoliny.