Mimo upływu lat firany wciąż są jednym z najpopularniejszych sposobów dekorowania okien. Jeśli są odpowiednio dobrane, podkreślają całą aranżację, a przy okazji zapewniają nieco prywatności. Jaka jest optymalna długość firan? Zazwyczaj sięgają one parapetu lub kończą się nad podłogą. Mogą też układać się na niej w efektowne fałdy. Jak dobrać szerokość firany do swojego okna? Wszystkiego na ten temat dowiesz się z tego artykułu.
Jaki karnisz wybrać?
Zacząć trzeba oczywiście od zakupu karnisza. Eksperci zalecają wybranie modelu o około 50 cm dłuższego od wnęki okiennej. Trzeba doliczyć 20-30 cm z każdej strony, o ile wiesza się tylko firany lub zasłony. Jeśli okno ozdabiać mają jednocześnie firany i zasłony, różnica musi być jeszcze większa. W końcu nie powinno być problemu ze swobodnym rozsunięciem materiału i otworzeniem okna. Dlatego rurka karnisza powinna być około 80 cm dłuższa od wnęki okiennej. Karnisze montuje się na ogół kilka centymetrów nad krawędzią ramy okna.
Ile żabek powinno przypadać na metr karnisza? Zazwyczaj mówi się o 10 żabkach - jedna na 10 cm. Sporo zależy jednak od rodzaju dekoracji okiennej. Jeśli firanka jest lekka, żabek może być mniej. W przypadku grubych i ciężkich zasłon trzeba uwzględnić jeszcze więcej żabek.
Jaka długość firan jest optymalna?
W zasadzie firany nie powinny być ani za długie, ani za krótkie. Na samym starcie warto zastanowić się nad swoimi oczekiwaniami w tym zakresie. Firana ma sięgać do parapetu, a może do samej podłogi? A może powinna opierać się o posadzkę i ładnie się marszczyć? Wysokość tkaniny zawsze wymiaruje się od połowy żabki do momentu, w którym firana powinna się kończyć.
Standardowe zasłony do parapetu kończą się około 1,5 cm nad parapetem lub kilka centymetrów pod parapetem. Jeśli firany mają sięgać do podłogi, powinny kończyć się w praktyce centymetr nad posadzką. W sytuacji, gdy mają być dłuższe, należy doliczyć dodatkowo od 5 do 20 cm. W przypadku firan na tzw. szelkach długość mierzy się od górnej krawędzi karnisza. Tak samo jest przy firanach na przelotkach.
Najlepiej sięgnąć tutaj po zwykłą, metalową miarkę rozwijalną. Do obliczonej długości dobrze jest dodać 20 cm na ładne wykończenie firany na dole i 5 cm na jej wykończenie na górze.
Jak dobrać szerokość firany do okna? Podstawowe wskazówki
Na początku warto zacząć od zmierzenia szerokości samego karnisza. Trzeba też zastanowić się nad marszczeniem firan. Większość osób decyduje się na marszczenia podwójne. Wtedy szerokość karnisza należy pomnożyć przez dwa. Jeśli firana w oknie ma być jeszcze bardziej pofałdowana. uzyskaną wartość trzeba pomnożyć np. przez trzy. Należy pamiętać o tym, że w czasie obszywania boków ilość materiału zmniejsza się o około 10 cm.
Z kolei szerokość zasłon zależy w dużej mierze od tego, jaką funkcję mają one pełnić. Mają służyć jedynie do dekoracji, a może także do zasłaniania okien na noc? W pierwszym przypadku dobrze sprawdza się tkanina wykończona taśmą marszczącą. Z kolei do zasłaniania okien lepszym rozwiązaniem są zasłony na przelotkach lub szelkach. Poza tym zasady ustalania szerokości są takie same, jak przy firanach.
Jak dobrać szerokość firany? Przegląd taśm marszczących
Wbrew pozorom marszczone firany pasują nie tylko do aranżacji klasycznych, ale i nowoczesnych, prowansalskich czy glamour. Na starcie trzeba wybrać oczywiście odpowiednią taśmę marszczącą. Dopiero wtedy można przystąpić do mierzenia długości i szerokości firan.
W praktyce firany najlepiej jest marszczyć taśmami o szerokości co najmniej 5 cm. Wtedy tkanina ładnie się układa. Podobnie jest w przypadku zasłon. Z drugiej strony nie można przesadzać z szerokością, bo zbyt szeroka taśma zepsuje efekt końcowy aranżacji.
Przy zakupie taśmy marszczącej pod uwagę trzeba wziąć jej transparentność. Do firan najlepiej nadają się przezroczyste i wytrzymałe taśmy żyłkowe. W przypadku tkanin grubszych lepszym wyborem są białe taśmy bawełniane. Są bowiem od nich grubsze.
Dodatkowo firany czy zasłony marszczyć można również przy pomocy przelotek. Są one zresztą dodatkowym elementem dekoracyjnym ona. Stopień marszczenia zależy tutaj od ułożenia tkaniny na karniszu rurkowym. Postawić też można na taśmę tunelową, która daje naprawdę efektowne marszczenie.
Wspomnieć trzeba również o marszczeniu na kontrafałdzie przy użyciu taśmy zakładkowej. To w zasadzie kilka fałd, które występują naprzemiennie. Sprawdza się to doskonale przy firanach gładkich i haftowanych. Tworzą się ładne, regularne fałdy. Takiej taśmy nie można jednak rozciągnąć. To ogranicza nieco zastosowanie firany.
Do marszczenia równomiernego często wykorzystywana jest taśma ołówkowa - plisująca. Zakładki są w tym przypadku jednakowe. To zasługa specjalnego elementu plastikowego wplecionego w taśmę. Taśma ołówkowa cechuje się marszczeniem w stosunku 1:2. Na 2 metry karnisza przypadają 4 metry tkaniny i tyle samo taśmy. Ciekawą odmianą marszczenia równomiernego jest taśma uniwersalna typu smok. Równe zakładki zachodzą na siebie jak ząbki suwaka. To dobre rozwiązanie podczas tworzenia regularnych marszczeń. Zalecane proporcje to 1:2 lub 1:2,5.
Od taśmy marszczącej i stopnia marszczenia w dużej mierze zależy końcowa gęstość firan. W wąskich oknach zbyt duża ilość marszczeń nie jest wskazana. Podobnie jest z firanami bardzo wzorzystymi. Marszczenia mogą zakryć wzór, a przecież nie o to chodzi. Warto też pamiętać o tym, że niektóre tkaniny po zmarszczeniu mogą mocno zaciemniać pomieszczenie. Są to m.in. żakard, woal kreszowany czy batyst.
Jak dobrać szerokość firany? Wszystko na temat marszczenia firan
Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dobrać szerokość firany do okna, trzeba zastanowić się nad marszczeniem materiału.
Marszczenie 1:2 to opcja zdecydowanie najpopularniejsza. Sprawdza się w zasadzie w każdym pomieszczeniu. Firany nie ograniczają wtedy dostępu do światła słonecznego, a jednocześnie zapewniają domownikom prywatność. Szerokość karnisza należy w tym przypadku pomnożyć przez dwa.
Mocne marszczenie w stosunku 1:3 sprawdza się najlepiej przy firankach wykonanych z cienkich tkanin o luźnym splocie. Bez mocnego udrapowania dekoracja okienna prezentuje się wówczas mało efektownie. Zresztą niektórzy lubią efekt dużego marszczenia. Mocne marszczenie nie sprawdza się przy firanach wykonanych z grubszych, cięższych materiałów. Łatwo wtedy o optyczne zagracenie pomieszczenia. Zresztą nie każdy karnisz jest w stanie utrzymać tak duży ciężar.
Każdy ma swój gust i upodobania. Dlatego marszczenia firan wcale nie muszą się wszystkim podobać. Dotyczy to na ogół firan sięgających ziemi. Nie trzeba jednak wtedy w całości rezygnować z tej dekoracji. Można postawić na nowoczesne firany np. panelowe. Popularne ekrany są rozpinane na całą szerokość okna - bez marszczeń. Wpuszczają do środka sporo światła i dobrze sprawdzają się w różnych pomieszczeniach.
Najczęstsze błędy popełniane podczas wyboru firan
Jak dobrać długość i szerokość firany do swojego okna? Wielu osobom wydaje się, że odpowiedź na te pytanie jest banalnie prosta. Tymczasem wcale nie jest trudno popełnić w tym przypadku błąd. Oto najpopularniejsze błędy popełniane w czasie wyboru i montażu firan oraz zasłon.
1. Złe wymierzenie zasłon i firan - problem tkwi w tym, że sporo osób kupuje “na oko”, nie mierząc wcześniej swojego okna. Wtedy firana leży na podłodze lub brzydko się marszczy. Czasem może się również okazać zbyt mała. Dlatego tak duże znaczenie ma zmierzenie wielkości okna i uwzględnienie zapasu na tzw. drapowanie.
2. Zasłony lub firany zawieszone za nisko - to częsty problem w polskich mieszkaniach. Jeśli wnętrze ma wyglądać na większe, niż jest w rzeczywistości, karnisz musi znajdować się na suficie, a nie na ścianie. Im niżej jest zawieszony, tym pomieszczenie wydaje się mniejsze.
3. Zbyt krótkie firany lub zasłony - powinny sięgać do podłogi lub do parapetu. Modele zbyt krótkie optycznie zmniejszają pomieszczenie.
4. Zbyt wąska firana lub zasłona - kluczem do sukcesu jest dobranie odpowiedniego stosunku szerokości materiału do szerokości okna. Gdy wnęka okienna ma 2 metry szerokości, materiał powinien mieć 4-5 metrów szerokości.
5. Zbyt duża ilość dekoracji - nie należy przesadzać z dekoracyjnością firan i zasłon. To wprowadza bowiem do wnętrza wrażenie chaosu.
6. Nieodpowiednia długość karnisza - w wielu mieszkaniach i domach spotkać się można z karniszami, które są zbyt krótkie. Sprawiają, że dekoracja okienna prezentuje się mało ciekawie. Karnisz musi być nieco dłuższy od okna.
7. Firana opadająca na kaloryfer - to spory błąd, bo tkanina zakłóca wtedy odpowiedni przepływ ciepłego powietrza. Trzeba więc to uwzględnić w czasie kupowania firan i zasłon.
Jak kupić idealne firany? Jaką długość i szerokość powinny mieć?
Firany to ozdobny bardzo efektowne i funkcjonalne zarazem. Stanowią dekorację wnętrza, a jednocześnie chronią domowników przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. Pozwalają na regulowanie ilości światła słonecznego wpadającego do pomieszczenia. Najpierw trzeba jednak wybrać odpowiedni produkt. Jak dobrać szerokość i długość firany do danego okna?
Na starcie warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Jakiej wielkości jest okno? Na czym mają zawisnąć firany - na szynie czy na karniszu? Jaka ma być ich długość - mogą sięgać do parapetu lub podłogi. Jaką funkcję w pomieszczeniu mają pełnić firany? W jaki sposób mają się układać?
Zacząć trzeba od ustalenia długości firany. Pomiarów dokonuje się od miejsca, w którym ozdoba ma zawisnąć, a więc od końcówek żabek czy od mocowania karnisza w przypadku przelotek. W sytuacji, gdy firana ma być długa, powinna kończyć się nieco ponad poziomem podłogi.1-2 cm zapasu są wystarczające. Bardziej skomplikowana jest sprawa z szerokością firan. Nie należy tutaj kierować się jedynie szerokością okna. Taka firana wprawdzie je przesłoni, ale będzie się niestety prezentować mało efektownie.
Eksperci zalecają zmierzenie całej długości szyny lub karnisza. Uzyskaną wartość należy pomnożyć przez co najmniej dwa. To minimalna szerokość firany. Im mnożnik jest większy, tym bardziej pofalowana będzie tkanina. Im więcej jest fal, tym efektowniej prezentuje się dekoracja okienna. Oczywiście na względzie trzeba mieć także właściwości danej tkaniny. Grubsze materiały formuje się na ogół w drobniejsze fale. Mocne marszczenia są raczej zarezerwowane dla cienkich, delikatnych firan.